Zlozvyk rutina

Zlozvyky v živote sú poraziteľné.

Zlozvyky, také nenápadné, nevinné, a predsa tak spoločensky neakceptovateľné. Schopné ta okamžite vylúčiť zo spoločnosti a onálepkovať spôsobom on/ona robí to a toto. Sú najkratšou cestou von z kolektívu, alebo k zosmiešňovaniu osoby takto postihnutej. Pritom si druhá strana ani neuvedomuje, že ide o skutočný problém.

Väčšinou sa jedná o spôsoby správania ktoré si ani neuvedomuješ. Vykonávaš ich automaticky bez zamyslenia sa, sú naučené zautomatizované neustálim opakovaním a hlboko zakorenené v tvojej mysli. Ohrýzanie nechtov, hryzenie pier, vŕtanie sa v nose, pľuvanie, dlhodobé sedenie na WC, rýchla konzumácia, sedenie s prekríženými nohami, fajčenie, pravidelná konzumácia istých cukroviniek a podobne. Sú zlozvyky s ktorými sa pravidelne stretávame. Hranica medzi zlozvykom a závislosťou je veľmi úzka. Preto je veľmi dôležité zlozvyk podchytiť čo najskôr a zbaviť sa ho hlavne vtedy ak hrozí spoločenská izolácia alebo vylúčenie z kolektívu.

Ako ďalej ? Postupov sa asi nájde veľa, jeden hovorí o najedení takzvaného spúšťača ktorý celý proces danej činnosti spustí. Hovorí sa aj o zapretí sa a o silnej vôli. To všetko je fajn, avšak proces zbavenia sa zlozvyku je komplikovanejší a je potrebné to nechať na špecialistov ako som napríklad ja.